Suomen Tiedeakatemiat järjesti 19.3.2026 PISA-seminaarin, jossa tarkasteltiin suomalaisen koulutuksen kehitystä ja siihen vaikuttavia tekijöitä.
Tommi Karjalainen opetus- ja kulttuuriministeriöstä käsitteli PISA-tutkimuksen roolia osana koulutuksen arviointia. Arto Ahonen Jyväskylän yliopiston PISA-tutkimuksen kansallisesta keskuksesta tarkasteli, mitä PISA-tulokset kertovat osaamisen muutoksesta Suomessa. Eero Kitunen Haukilahden lukiosta toi esiin näkökulmia nuorten ohjaamiseen ja opiskelumotivaatioon. Salla Venäläinen Kansallisesta koulutuksen arviointikeskuksesta puolestaan käsitteli oppimisen muutosta sekä arviointitietoa osaamisen kehityksestä, taustatekijöistä, asenteista ja oppimiseroista.
Paneelikeskustelussa nousivat esiin muun muassa osaamistason lasku ja kasvavat erot oppijoiden välillä.
Lukemisen väheneminen on yksi keskeisistä osaamistason laskuun vaikuttavista tekijöistä. Muita mahdollisia syitä ovat esimerkiksi sosioekonomiset erot ja digitalisaation vaikutukset. Samalla korostui, että osaamistason lasku ei selity pelkästään osaamisen heikkenemisellä.
Tilaisuuden tallenne on katsottavissa tästä: tallenteen linkki.